Αρχική Uncategorized Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Ερμή

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Ερμή

by larisaevents

Την ήττα γνώρισε στο μεγάλο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής ο Ερμής Αγιάς Λάρισας, χάνοντας με 96-87 από τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο, μετά από ένα «πλούσιο» και συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι.

Η ομάδα του Γιάννη Λίβανου είχε ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα και κατόρθωσε να «παγώσει» το κλειστό της Θεσσαλονίκης, αποδεικνύοντας ότι δικαίως βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Παίζοντας χωρίς άγχος κατάφερε ο Ερμής να προηγηθεί στο σκορ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 26-22. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τον Σοκκ που πήρε πολλές προσπάθειες και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 45-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά παρουσιάστηκε άστοχη σε κάποιες κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να διευρύνουν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά της περιόδου, φτάνοντάς την στο +8, εκμεταλλευόμενοι και την αποβολή του Κόμματου με μία «τραβηγμένη» τεχνική ποινή, που στέρησε από τον Ερμή την πολύτιμη προσφορά του Κόμματου στην τελευταία περίοδο.

Μία εξέλιξη που δεν πτόησε τους παίκτες του Γιάννη Λίβανου, έστω και αν με την έναρξη της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +12 (77-65), οι οποίο κατάφεραν να την… ροκανίσουν και ακριβώς στα μισά της να φτάσουν στον… πόντο (81-80) μ’ εύστοχο τρίποντο του Τσιλούλη, έστω και αν είχαν «χάσει» και τον Λόλα – δεύτερο σκόρερ στο σημερινό ματς – μόλις στο τρίτο λεπτό της περιόδου.

Οι δύο αυτές απουσίες έδειξαν να αποσυντονίζουν επιθετικά τον Ερμή, τις εκμεταλλεύτηκε ο Ηρακλής που έφτασε στο +7, 50’’ πριν από το τέλος και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Διαιτητές: Μπήτης-Παφίλης-Ταρενίδης Στ. (Παπαγεωργίου)

Δεκάλεπτα: 22-26, 45-43, 72-64, 96-87

Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος 5, Αθανασούλας 16, Σοκ 25 (3), Ρουτκάουσκας 8, Πολυτάρχου 12 (1), Κακαρούδης 20 (1), Αποστολίδης, Μπένας 2, Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης 2, Τζουγκαράκης 6.

Ερμής (Λίβανος): Τσιαμπαλής 8 (1), Τσιλούλης 14 (3), Σπυρόπουλος 6, Τζόλος 3, Κόμματος 22 (4), Τριανταφύλλου 10 (2), Ζιβάνοβιτς 6, Λάππας 1, Βρεττάς, Λόλας 17.